Ezek a változások jönnek 2025-ben

Szeretnénk néhány fontos információt megosztani az évkezdéssel, az állami jegyekkel, töltésközlekedési engedélyekkel és a területi jegyekkel kapcsolatosan.

Először is a 2024. évi állami jegyekkel kapcsolatos információk:

  • A 2024-ben kiváltott állami horgászjegyek, és az állami halászjegyek 2025. január 31-ig még érvényesek.
  • A 2024-ben vásárolt éves területi jegyek csak a 2024-es állami jegyekkel érvényesek 2025. január 31-ig. A 2025-ös állami jegyek csak 2025. évre váltott területi jegyekkel érvényesek a 2024-essel nem.
  • A 2024. évi fogási naplók leadási határideje: 2025. február 28. A késve leadott fogási naplók csak emelt díjas állami jegy váltást fognak lehetővé tenni.
  • A horgász leadhatja bármely forgalmazási ponton az állami jegyét, azonban ha nem ott, vagy csak később váltja ki az új állami jegyet, akkor a horgásznak aláírva, lepecsételve vissza kell adni a fogási napló hátsó oldalát. A fogási napló beküldhető levélben is ajánlott küldeményként (ez igazolja a feladást).
    Az állami horgász és halászjegyek árai a következőképpen változnak:

Az állami jegy kiadása azoknál, akik 2024-ben nem váltottak állami jegyet, valamint az új horgász-regisztrációknál – törvényi felhatalmazás alapján – kizárólag a horgász valamely személyazonosításra alkalmas, arcképmását tartalmazó okmánya (személyazonosító igazolvány, útlevél, vezetői engedély) és a lakcímet igazoló hatósági igazolvány (lakcímkártya) alapján történhet. (Adatokat bemondásra, bediktálásra rögzíteni a rendszerben szigorúan TILOS!) 

A módosult jogszabály alapján a horgász köteles ezen okmányok átadására az adatok berögzítése céljából. 

2024. őszén megkezdődött a korábban feltöltött vizsgabizonyítványok ellenőrzése. Akinél nem a megfelelő dokumentum van feltöltve, annak csak hiba javítása, vagy horgászvizsga letétele után lesz lehetősége 2025-re állami jegyet váltani.

Egyelőre tesztelés alatt van az elektronikus fogási napló, melynek kiváltása – ha ezt a funkciót élesítik -, továbbra sem lesz kötelező, azonban az élesítés esetén, a már kiváltott papír alapú fogási naplókról elektronikusra nem lesz lehetőség áttérni. Ha megvalósul az elektronikus fogási napló, annak kiváltása ingyenes lesz (a papír alapú 600 Ft). 

Az elektronikus fogási napló valós időben fogja helymeghatározással együtt megmutatni a fogásokat, belépve a fogási naplóba a horgászat megkezdésekor azonnal bekerül a horgászat napja és a rendszer január 31-én automatikusan le fogja zárni a fogási naplót, ezek leadása és összesítése automatikusan meg fog történni.

Tájékoztatás a szövetség területi jegyeiről, árairól és horgászrendjének változásáról

A Szövetség területi jegyeinek árai átlagosan 10%-kal emelkednek 2025-ben. A gyermek terülei jegyek ára nem változik. A Rába jegyek esetén nagyobb korrekcióra kerül sor, mert annak ára lényegesen alacsonyabb volt, ami a halgazdálkodás költségeit már nem fedezné. 

Miután vizeink haltelepítése és a telepítések nyomán megerősödött halállomány lehetővé teszi, az „Összevont folyóvízi területi jegyre” vonatkozóan az elvihető darabszámkorlátozással védett hal tekintetében 70 darabra  emeltük az éves kvótát azzal, hogy az egyes vízterületekről továbbra is maximum 30 darab az elvihető.

Szövetségünk elnöksége elfogadta a MOHOSZ által a dunai hasznosítók részére kezdeményezett és kötelező érvényűvé tett egységes horgászrend kialakítását a méretkorlátozások és a kvóták tekintetében.

Ezzel párhuzamosan 2025-től létrehozunk egy csak a 08-032-1-1 víztérkóddal rendelkező Duna folyamra érvényes Dunai területi jegyet, melynek ára azonos az összevont folyóvízi területi jegyével, azonban egy víztérkódról ebben az esetben 70 darab évente az elvihető a darabszámkorlátozással  védett halakból. 

Az Összevont folyóvízi területi jegyet azoknak ajánljuk, akik több vízterületünkön kívánnak horgászni, míg a Dunai jegyet azoknak, akik csak a Dunán, de ott több halat szeretnének megtartani.

A horgászrendünk minden vízterületünkön egységesen változik a dunai hasznosítóknak kötelezően előírt egységes horgászrendnek megfelelően. A változásokat az alábbi táblázat tartalmazza:

Kiemelve a minket érintő változásokat:

A ponty alsó méretkorlátozása a 30 cm-ről 35 cm-re, a felső méretkorlátozása a 60 cm-ről 70 cm-re változik azzal, hogy a 10 kg feletti pontyot nem lehet megtartani! 

A süllő alsó méretkorlátozása a 35 cm-ről 40 cm-re változik és mind a süllő, mind a csuka esetén 75 cm-es felső méretkorlátozás kerül bevezetésre. 

A kősüllő esetén a kifogható méret 25 cm-ről 30 cm-re változik. 

A dévér általános 50 cm-es méretkorlátozása megszűnik, marad az ívási időben, 04.15-05.31-ig a 40 cm-es korlátozás. 

A harcsára 12.01-02.28-ig teljeskörű tilalom kerül bevezetésre minden vízterületünkön, mely idei kihirdetéssel 2025. január 01-től életbe lép. 

Ezenkívül a Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetségével kötött szerződés alapján a Rába folyón Ragyogói hídtól a Nicki gátig 18-021-1-1 továbbra is érvényes a Rába jegy, illetve az Összevont folyóvízi jegy azzal a módosítással, hogy a vasi szakaszon a Vas megyeiek horgászrendje, míg a győri szakaszon a Győr-Moson-Sopron Megyei Szövetség horgászrendje érvényes bármely jegytípussal való horgászat esetén. Ez a Vas megyei jegyekre is érvényes. (A Rába folyó Vas vármegyei szakaszára érvényes területi jegy a Győr-Moson-Sopron vármegyei Rába szakaszon a nicki gáttól a Rábakecöl-Kenyeri között található közúti hídig (08-182-1-1) is érvényes. Ezen folyószakaszon a www.horgaszjegy.hu oldalon a HORINFO rendszerben és/vagy a www.horgszovgyor.hu-n  elérhető Rába folyóra vonatkozó helyi horgászrend az irányadó.)

Továbbá a vasiak ÉDUVIZIG-gel kötött megállapodása alapján: A Nicki duzzasztógát alatti szakaszon, a jobb parton, a műtárgytól számított 50 méteres távolságon kívül, a mederben lévő kő-védműig a horgászat megengedett, a szemetelés, sátorozás, tűzrakás tilos! A partszakasz megközelítése a kőszóráson keresztül, illetve a horgászat a kőszóráson tilos!

Valamint:

  • A duzzasztó jobb parti felvízén a vezértöltés és a holtág közti szakasz horgászható, a fenntartósávra gépjárművel behajtani tilos!
  • A duzzasztó feletti bal parton a gáttól számított 50 métertől a csónakkikötőig terjedő szakasz horgászható! A parkolás nem járhat a forgalom akadályozásával!
  • A csónakkikötő és a Kis-Rába beeresztő zsilip közti szakaszon a horgászat tilos!
  • A védtöltésen történő közlekedés minden esetben engedélyhez kötött.

Szövetségünk jegyárai a következőképpen alakulnak:

Amennyiben jegyeladásakor hibás, vagy nem a horgász számára megfelelő jegy lett váltva, abban az esetben 30 percen belül van lehetőség sztornózni a területi jegyet! Ezt követően a területi jegy nem sztornózható, a jegyek árát ki kell fizetni! Igaz ez az online váltott jegyekre és az értékesítőknél vásároltakra is, ezért kérjük, hogy ellenőrizzék a vásárolt jegyet közvetlen a váltás után, hogy legyen lehetőség sztornózni, ha szükséges.

Töltésközlekedési engedély és a Duzzasztó belépési engedély 

Az ÉDUVIZIG az alábbiakban állapította meg a Töltésközlekedési és a Duzzasztó belépési engedélyek árait 2025-re:

A 2015.01.01-től bevezetett versenyzői engedély díja 2025.01.01-től a 18. év feletti horgászok esetében (a 2024. évi árakkal megegyezően) 4000 Ft/fő/év, a 18. év alatti horgászok esetében 2000 Ft. A fogyatékkal élő horgászok esetében az OHSZK jogosult a díj 50%-ának visszatérítésére.

Kedvelt bejegyzések