Átlátható telepítések, tisztességes halkihelyezés


Kívülről másképp, sokkal egyszerűbbnek látszódhat a haltelepítés folyamata, mint amilyen a valóságban. Rossz minőségű, vagy beteg halat nem veszünk vagy teszünk a vizekbe, jó gazdái akarunk lenni a kezelésünkben lévő vízterületeknek, hogy a horgászok elégedettek legyenek. Átláthatóak, tisztességesek ezek a halkihelyezések – hangsúlyozta Ivancsóné dr. Horváth Zsuzsanna, a megyei horgász szövetség ügyvezető elnöke.


Számos tényező közrejátszik ebben a munkában. Először is: három nappal korábban be kell jelenteni a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnak a halkihelyezést, akik bármikor, szúrópróbaszerűen ellenőrizhetik azt.
A telepítés napján reggel a lehalászással indul a folyamat. Húzóhálóval meghalásszák a vizet, azután vagy gépi szákolást végeznek, amiután nagy keretes szákkal válogatóasztalra emelik a halakat, vagy kézzel rakják kosarakba a halat és kerül válogatásra. A válogatás után jöhet a mérlegelés, majd feltöltés az autóra. Itt az is gondot jelenthet, hogy egy-egy halászattal nem mindig jön össze akkora mennyiségű hal, amennyi egy kocsira még bőven felférne. A folyamatot végig felügyelik a szövetség halőrei.”
A konkrét haltelepítésre való érkezés ideje ezen körülmények miatt mindig kiszámíthatatlan, akár több órás csúszás is előfordulhat. Tavaly az aszályos idő miatt számtalanszor előfordult, hogy nem tudták klasszikusan lehalászni – a víz leeresztése után – a tavakat, mert nem lett volna mivel visszatölteni a medret, így szoktató etetéssel a tó egy bizonyos részén halásztak. Ilyenkor elég volt egy rossz irányú erősebb szél és meghiúsult az adott napi halászat…

A szövetségi telepítés annyiban különbözik az egyesületitől, hogy utóbbi esetben kisebb autóval, általában kisebb mennyiségű – 300-500 kilogramm – halat visznek egy-egy helyre, ott jól tartható az időpont. A szövetség esetében nagy területre 4-6 tonnát hozunk el és helyezünk ki, több tartálynyit kell szétosztani különböző vízterületekre, ami sokkal időigényesebb. A nagy méretű kamionok ráadásul sok helyen nem tudnak lemenni a partra, főleg esős időjárás után, hisz több mint tíz tonnás össztömegről van szó. Délután 2 óra előtt nem is szokott kiérni a helyszínekre a kocsi, sokszor késő estig tart a halkihelyezés. A sofőrnek ráadásul a pihenőidőt is be kell tartania, ez is lassíthatja a folyamatot”.
Bizonyos helyeken ráadásul vízállásfüggő is a telepítés, Árpásnál például nemrégiben hosszú ideig nem lehetett lerakni a halat, annyira kicsi volt a vízszint, de sajnos ez általában jellemző a Rábán, ezért nem egyszerre érkezik minden vízünkbe a hal, de az éves tervet mindig tartjuk, ha megfelelő vízszint van, akkor pótoljuk az adott vízen is az esetlegesen elmaradt telepítést.
A szállítóautó mindig legálisan, kísérő okmányokkal viszi az egyes helyszínekre a pikkelyeseket, amit bármikor ellenőrizhetnek. Nyugodtan mondhatom: átláthatóak, tisztességesek ezek a telepítések” – hangsúlyozta az ügyvezető elnök.
Hozzátette: rossz minőségű, vagy beteg halat nem veszünk vagy teszünk a vizekbe, jó gazdái akarunk lenni a kezelésünkben lévő vízterületeknek, hogy a horgászok elégedettek legyenek. Egy másik tévedést is szeretnék eloszlatni: a halak nem ivartalanítottak, amit jól mutat, hogy a győri Iparcsatornán nemrég arra panaszkodtak, hogy sok kis pontyot fogtak az általunk telepítettből. Lehet, de azok az utódok lehetnek csak, mert olyan kisméretű pontyot tavaly a Mosoni-Dunára nem helyeztünk ki.”

Bár igyekszünk változatos halfajokat telepíteni, a legtöbbször ponty kerül a vizekbe. Először is a legtöbb horgász a pontyra horgászik, de beszerezni is leginkább a pontyot lehet a termelőktől. A ponty ugyanis intenzíven tartható, három év alatt nő meg 30-35 centiméteresre a termelőnél, ami után telepíthető. A többi halfaj sajnos nem tartható intenzíven, hosszú és költséges folyamat, mire kihelyezhető lesz, ezért nagyon drága. Gyakran telepítünk előnevelt, 4-5 centiméteres halakat – évi több százezer darabot. Lehetséges ugyan, hogy alacsonyabb a megmaradási rátája, ám megéri, s költségében is hatékony módszer.”

Kedvelt bejegyzések