Marcal mentén: esélyt kaptak a halak az ívásra

A Marcal ívóterületen lévő rét két és fél évvel ezelőttig nem került víz alá ívási időben, vagy ha mégis, az ivadék nem jutott vissza a főmederbe. Az elvégzett beavatkozással most a megfelelő időben és segítséggel, a védett területen megnőtt ivadékot előnevelt hal formájában visszaengedjük a főmederbe.

2019-ben született meg a terv és adtuk be a pályázatot, 2021 novemberében készült el és 2022 márciusában a hivatalos átadó ünnepség után először árasztottuk el mesterségesen a Marcal duzzasztó felett kialakított ívó- és ivadéknevelő területet.

A terület a beavatkozás előtt, mikor még/már nem tudott visszahúzódni a víz az ivadékkal.

Itt szándékosan használtuk a mesterségesen szót, mivel ez a terület korábban évről évre megmerült az áradások során, de a klímaváltozás és az emberi beavatkozások megváltoztatták a természetes folyamatokat. Ennek következtében vagy nem került már víz alá ívási időben a rét, vagy ha mégis, az ivadék nem jutott vissza a főmederbe. Ezzel össze is foglaltam a beavatkozás lényegét…

Az építés folyamata

Nemrégiben egy kommentelő írta, hogy a semmivel dicsekszünk (kicsit finomítottam a hozzászólását), mert a jó ívást a természet intézi… Nyilván van igazságtartalma, de a sikeres halgyarapodáshoz ezzel a beruházással rengeteget hozzá teszünk.

Az építés folyamata.

Mit is? Egyrészt a csapadékmentes évben is elárasztásra kerül ez a terület, így az ívásra egyáltalán esély nyílik. Másrészt, azzal, hogy a területen megtartjuk a vizet és szabályozottan, a megfelelő időben és segítséggel, a védett területen szépen, és jó arányban megnőtt ivadékot, tulajdonképpen nem is ivadék, hanem előnevelt hal formájában visszaengedjük a főmederbe.

Az építés folyamata

Ezek a folyamatok, ahogy azt nagyon sok horgásztárs, aki tavasszal járja a vadvizeket, maga is tapasztalja, nem mindig tud sikeresen végbemenni a korábban leírt folyamatok miatt.

Harmadik évben tudtuk segíteni a természet munkáját és ezzel a természetes halgyarapodást!

Leeresztéskor

A kutató halászatok igazolják, hogy temérdek, változatos összetételű hal szaporodott, nőtt meg és jutott vissza a Marcalba!

Tudjuk, ez még csak csepp a tengerben, de sok cseppből áll a tenger és a terveink már készülnek, hogy a vármegye majd minden területénél sikerüljön hasonlóan hasznos területeket kialakítani. Csak türelmet kérünk!

Kedvelt bejegyzések