Hosszú út vezet egy sólya elkészültéig

Milyen folyamatokon kell keresztülmenni ahhoz, hogy elkészüljön egy sólya? Mennyi buktatón való átvergődés, engedély, szervezés és türelem kell egy ilyen beruházáshoz? Erről számol be a megyei horgász szövetség ügyvezető elnöke.

Megint szintet léptünk. Húsz méter már lebetonozva a koppánymonostori sólyánál, és megyünk tovább, ha apad a Duna. Sajnos, ez egy ilyen „játék”.
Néhány adalék egy ilyen beruházáshoz. Nyilván épülnek sok helyen sólyák és a part(vonal)ról nézve ez egy roppant egyszerű építmény: egy betoncsík, ami a vízbe vezet… Mindenki ért hozzá, mindenki látott már ilyet és azt gondolja, hogy simán kalákában egy hétvége alatt csinál ilyet néhány százezer forintért…

A valóság nem ilyen egyszerű, belülről látva már egy kicsit bonyolultabb. A fent említett költséget közelíti a tervezés és engedélyeztetés költsége, ami ráadásul hónapokat vesz igénybe, mert hát az összes szakhatóságot megkérdezik, hogy van-e ellenvetés, néha hiánypótlást írnak ki. A horgász szervezetek csak halgazdálkodási joggal bírnak. Se nem tulajdonosok, se nem vagyongazdálkodók a természetes vizek partján, így az összes érintett tulajdonossal, vagyongazdálkodóval egyeztetni kell és természetesen, ahol a
magyar állam a tulajdonos, többek közt Koppánymonostornál is, ott a művelési ágnak megfelelően vagy az MNV (Magyar Nemzeti Vagyonkezelő) Zrt-től vagy az Nemzeti Földalapkezelőtől is hozzájárulást kell kérni. Szimpla megjegyzés, hogy a Mosoni-Duna holtágnál 1 évig állt a beruházás, mert a két
szervezet szemlézte, hogy kié az adott terület, mert a tulajdoni lapon nem volt még átvezetve…

Amikor megkapjuk az engedélyt, akkor meg kell keresni a megfelelő kivitelezőt. Lehetőleg olyat, aki már épített sólyát, hogy használható is legyen. Amikor a kivitelező megvan, mint Koppánymonostor esetében, akkor már csak a vízállástól függ, hogy mikor épülhet. Előtte be kell járni a terepet, egy földmérővel ki kell méretni…

Természetesen ez most megint szimplán hangzik, de a kivitelező közben más munkákon dolgozik, így mikor a vízszint jó, akkor mindent eldobva kellene rohannia építeni. Egy évig vártuk, hogy tartósan alacsony legyen a Duna. Ez általában szeptemberben, októberben szokott bekövetkezni. Amikor már majdnem elkezdtük, akkor hirtelen olyan mennyiségű eső esett tőlünk nyugatra, hogy egy elég komoly árhullám vonult le. Szeptember 19-re már II. fokú árvízvédelemi készültség volt…

Miért nem építettük meg gyorsan 1-2 nap alatt? Mert a betonnak van egy kötési ideje, és ha nem köt meg, akkor elviszi a víz az egészet… A szeptemberi árvíz a már évek óta meglévő műtárgyakat is „átszabta”.  A víz levonulása után a parton kiöntötték a vízbe kerülő elemeket, erről adtunk hírt korábban. Most pedig már megépült a parti rész nagy része is. Miért csak a nagy része? Mert a vízállás miatt csak annyit lehetett betonozni, amíg nem érnek el az uszályok hullámai, hisz elmosná a friss betont. Ha befejeződik a munkának ez a része, akkor még bekerülnek a víz alatti, egyenként 4 tonnás elemek is a helyükre, s akkor egészen alacsony vízállásnál is lehet majd használni a sólyát.

Azért számoltunk be minderről, mert bár a koppánymonostori sólyaépítés kapcsán kivételesen nagyon sok pozitív visszajelzés jött, de szeretném, ha azok is végig „élnék” a folyamatot, akik szerint nem csinálunk semmit és csak beszedjük a pénzt…
Köszönöm a fővárosi hozzászólóknak, akik leírták, hogy 10 ezer forint felett van egy-egy sólyázás költsége, mert láthatják azok, akik itt a megyénkben évi (most már) 5.500 forint miatt morgolódnak, hogy ez nem egy nagy összeg. Mi ráadásul nem a sólyázásért kérjük, hanem azért, hogy egyre több helyen tudjunk ilyen beruházásokat megvalósítani. Beadtunk a sólyák építési költségeire pályázatot is, ha elnyerjük, akkor a megmaradó összeget újabb sólyákra, esetleg kikötő(k)re tudjuk fordítani, amit szintén ingyen használhatnak a horgászok, mint a Mosoni-Duna holtágon (kikötő) vagy Bagaméron (sólya) már
jelenleg is.  Rendben, nem ingyen 5.500 forintért évente…

Legközelebb a haltelepítések menetrendjéről is beszámolunk, hogy annak a folyamata is közelebb kerüljön mindenkihez!

Boldog, Békés Karácsonyt és horgászatokban, halban gazdag új évet kívánva,
horgászbaráti üdvözlettel:
Ivancsó Zsuzsa

Kedvelt bejegyzések